Priznanie k dani z nehnuteľností a k dani za psa

informácie k podaniu DP

Vážení obyvatelia,

na to, aby obec mohla plniť svoje základné úlohy a funkcie, musí mať dostatočné množstvo finančných prostriedkov v obecnom rozpočte. Zákon č. 583/2004 Z. z. konkretizuje, ktoré finančné prostriedky sú príjmami rozpočtu obce. Hneď prvým uvedeným príjmom obecného rozpočtu sú výnosy miestnych daní a poplatkov. Tieto výnosy patria k tzv. vlastným príjmom obce, o použití ktorých obec rozhoduje samostatne. Výšku daní a poplatkov obec určuje podľa zákonných rámcov vo všeobecne záväzných nariadeniach.

Preto Vám pripomíname zákonnú povinnosť podania priznania k dani z nehnuteľností a k dani za psa (ďalej len „priznanie“), ktorú upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. Priznanie je potrebné podať do 31. 1. 2022.

Platné tlačivá pre vyplnenie priznania dane nájdete aj TU.

Kompletné editovateľné tlačivo TU

Za aké obdobie som povinný podať priznanie?
Ak ste nadobudli nehnuteľnosť v zdaňovacom období od 2. 1. do 31. 12. 2021, daň platíte od 1. 1. 2022. To isté platí, aj keď nadobudnete nehnuteľnosť 1. 1. 2022. Daň platíte od 1. 1. 2022. Zároveň máte povinnosť najneskôr do konca januára 2022 podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností. Rovnaký termín platí aj pre podanie žiadosti o oslobodenie alebo zníženie dane z nehnuteľností.

Kto je povinný podať priznanie?
Priznanie podáva každý, kto v zdaňovacom období:
•    predal nehnuteľnosť alebo aj len jej časť,
•    zmenil výmeru zastavanej plochy nehnuteľnosti,
•    zvýšil alebo znížil počet nadzemných podlaží,
•    zmenil účel využitia stavby a to aj len jej časti (napríklad z účelu bývania na účel podnikania),
•    stal sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom stavby alebo pozemku a to aj len ich časti,
•    nadobudol psa.

Prečo musím podať priznanie aj keď som predal nehnuteľnosť? Nemá povinnosť ju nahlásiť len ten, kto ju odo mňa kúpil?
Správca dane nemá možnosti skúmať všetky skutočnosti, ktoré si vlastníci navzájom prevádzajú. Preto zákon ukladá povinnosť podať priznanie tak predávajúcemu ako aj kupujúcemu.

Ak máte psa, ktorý k 1.1.2022 je starší ako 6 mesiacov, ste povinní ho prihlásiť a vyplniť daňové priznanie.

Tlačivo na DP nájdete tu

Tlačivo na prihlásenie psa nájdete tu

PRIHLASENIE_PSA.docx

Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 12,88 kB