KOMUNÁLNY ODPAD V ROKU 2023

KOMUNÁLNY ODPAD V ROKU 2023 1

informácie o zmenách vo vývoze komunálneho odpadu v roku 2023.

Vážení obyvatelia,

dovoľujeme si Vás informovať, že v súlade s všeobecne záväzným nariadením (ďalej aj „VZN“) č. 2/2022 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré prijalo obecné zastupiteľstvo v Kostolnej pri Dunaji dňa 15. 12. 2022 sa mení výška poplatku za komunálne odpady (ďalej aj KO) od 1. januára 2023.

Zároveň Vás žiadame o ohlásenie prípadnej zmeny frekvencie vývozu KO, počtu a objemu nádob na KO prostredníctvom NÁVRATKY.

Výška poplatkov za jednotlivé nádoby:

Objem odpadovej                 dvojtýždňová                      mesačná                     dvojmesačná

nádoby                                  frekvencia                            frekvencia                  frekvencia

110 litrov                                157,30 eur                              72,60 eur                    36,30 eur

120 litrov                                171,60 eur                              79,20 eur                    39,60 eur

240 litrov                                343,20 eur                              158,40 eur                  79,20 eur

Po novom je možné kedykoľvek počas roka zakúpiť si zberné vrece v sume 6,60 eur/ks, do ktorého je možné uložiť KO a vyložiť ho v deň vývozu bez ohľadu na to, akú frekvenciu odvozu ste si zvolili. Poplatok za zberné vrece nenahrádza poplatok za nádobu, t. j. je potrebné mať uhradený poplatok za zbernú nádobu.

Napríklad: Poplatník si zvolí dvojmesačnú frekvenciu, v priebehu roka ale zistí, že množstvo KO je väčšie ako veľkosť nádoby a termín najbližšieho vývozu KO je ďaleko. Poplatník si môže na obecnom úrade zakúpiť zberné vrece, naplniť ho odpadom a takto naplnené vrece pri najbližšom možnom termíne vývozu KO umiestniť na obvyklé dostupné miesto pred domom odkiaľ ho zberová spoločnosť zoberie.

Dôležité: Zberová spoločnosť bude likvidovať len zberné vrecia označené logom spoločnosti.

NOVINKA v zmysle Zákona č. 582/2004 Z. z.

Ak sa rozhodnete pre zníženie, resp. odpustenie poplatku v zmysle § 8 VZN č. 2/2022, je potrebné na obecný úrad doručiť písomnú žiadosť a doložiť príslušné dokumenty najneskôr do 30 dní po skončení zdaňovacieho obdobia.

Napríklad: Obec vyrubí každému poplatníkovi poplatok v plnej výške podľa veľkosti nádoby a frekvencie, ktorú si poplatník určí na začiatku roka. V prípade, že poplatník má nárok na zníženie alebo odpustenie, obec vráti alikvótnu časť začiatkom nového roka alebo ju zohľadní pri určení poplatku na nové zdaňovacie obdobie. Poplatník však musí každý rok písomne požiadať o zníženie alebo odpustenie a doložiť príslušné dokumenty najneskôr do 30. januára nasledujúceho roka.

Úplné znenie VZN č. 2/2022 nájdete na stránke:

servis-pre-obcana/vseobecne-zavazne-nariadenia-vzn/

V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na pracovníkov obecného úradu.

Ďakujeme, že triedite odpad a chránite tak životné prostredie.

Viac informácií ohľadne odpadového hospodárstva v obci nájdete tu:

zivot-v-obci/odpadove-hospodarstvo/

FORMULAR_ZMENA.pdf