Dôležité otázky a odpovede o systéme zberu odpadov v obci

V súvislosti so zmenou systému zberu odpadu a určení výšky poplatku za komunálny odpad prinášame dôležité otázky a odpovede.

DÔLEŽITÉ OTÁZKY A ODPOVEDE

V súvislosti so zmenou systému zberu odpadu a určení výšky poplatku za komunálny odpad, o ktorých sa môžete dočítať TU, prinášame dôležité otázky a odpovede.

Môžem si zmeniť objem alebo počet smetných nádob?
Áno, za množstvo odpadu si zodpovedá každý sám. Ak ste sa rozhodli zmeniť objem alebo počet nádob, môžete tak urobiť do 24. januára 2020 podľa týchto pokynov. Objem ani množstvo nádob sa nedá znižovať, ostáva počas celého roka. Ak sa rozhodnete zvýšiť objem alebo počet nádob, po zaplatení alikvotnej časti poplatku to je možné aj v priebehu roka.

Môžem si počas roka zmeniť frekvenciu odvozu odpadu?
Frekvenciu vývozu komunálneho odpadu si môže nastaviť každý sám najneskôr do 24. januára 2020. Počas roka sa bude dať zmeniť cyklus z mesačného na dvojtýždenný po zaplatení alikvotnej časti poplatku. Z dvojtýždňového na mesačný sa v priebehu roka nebude dať prejsť.

Ako bude prebiehať zber odpadu?
Smetné nádoby bude mať každý označené podľa toho, pre akú frekvenciu odvozu odpadu sa rozhodne. Podľa príslušného označenia bude odpadová spoločnosť vyprázdňovať nádoby raz za mesiac alebo raz za dva týždne. Rozpis zberu nájdete TU.

Kedy mi obec vyrúbi poplatok za komunálne odpady?
Do 24. januára 2020 je potrebné doručiť obci aktualizáciu údajov, určenie smetných nádob a frekvenciu ich vývozu. Do 31. januára obec doručí všetkým rozhodnutia o poplatku, po jeho zaplatení obdrží každý príslušnú nálepku na označenie smetnej nádoby.

Ako bude prebiehať zber triedeného odpadu?
Papier, plasty, drobný kov a tetrapaky budeme od 5. 2. 2020 zbierať do plastových vriec. Kontajnery na tieto komodity v obci už umiestnené nebudú. Vrecia bude odpadová spoločnosť odvážať priamo od domov raz do mesiaca. Každá domácnosť dostane zadarmo 25 plastových vriec. Ak ich minie, ďalšie vrecia si už musí zabezpečiť každý sám, musia však byť priehľadné. Sklo aj naďalej môžeme vyhadzovať do kontajnerov rozmiestnených v obci.

Koľko vriec s triedeným odpadom môžem naplniť?
So zberovou spoločnosťou sme sa dohodli, že zoberie všetky vrecia, ktoré budú vyložené a ktoré budú obsahovať vytriedený odpad. Dôležité je, aby vrecia boli priehľadné a nesmie sa v nich nachádzať iný ako predpísaný odpad. Ak vrecia nebudú priehľadné alebo sa v nich nebude nachádzať predpísaný odpad, nemusia byť odvezené.

Čo všetko patrí do vriec na triedený odpad?
Od 1. januára 2020 je možné do vriec umiestňovať plasty, tetrapaky a kov spoločne. Papier je potrebné umiestňovať do samostatného vreca. Pre ďalšiu recykláciu je ale dôležité, aby použité obaly boli očistené od zvyškov jedla. V opačnom prípade je takýto odpad ďalej nepoužiteľný. To, čo patrí a čo nepatrí do vriec, nájdete TU.

Bude obec zabezpečovať aj odvoz bioodpadu?
Áno, každá domácnosť má nárok na jednu bezplatnú hnedú nádobu s objemom 240 l. Nádoby budeme ponúkať na obecnom úrade od februára. Táto nádoba bude slúžiť výhradne na zelený bioodpad zo záhrad. Odpadová spoločnosť bude tieto nádoby vyvážať raz za dva týždne od
1. marca do 30 novembra.

Prečo je dôležité triediť?
Ak chceme menej platiť, musíme viac triediť komunálny odpad. Od roku 2019 sa každý rok zvyšuje poplatok za skládkovanie komunálneho odpadu. Čím viac odpadu vyprodukujeme, tým viac zaňho všetci zaplatíme.

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE
Obec aj odpadová spoločnosť má právo kedykoľvek náhodne urobiť rozbor odpadu. V prípade, že sa vo vreciach alebo nádobách nebude nachádzať predpísaná komodita, takéto vrecia alebo nádoby nebudú odvezené.

Dátum vloženia: 7. 1. 2020 19:46
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 1. 2020 20:43